צילום: תמיר ברגיג

סיפורה של תמונת חתונה

נטע גבע וחני סויסה (צילום: אלבום פרטי)
נטע גבע וחני סויסה (צילום: אלבום פרטי)

קמפיין הרשת של חברי "הבית היהודי" נגד נישואים חד מיניים לא מאוד מרגש את חני סויסה. "עצוב שפוליטיקאים מרשים לעצמם להגיד דברים כאלה", היא אומרת,  "עוד יותר עצוב שיש אנשים שבוחרים בהם. אך עם זאת", היא מוסיפה, "היה נחמד לראות את העליהום הנגדי מצד הפוליטיקאים והחברה. זה מאוד

מחזק".

סויסה, 28, בעברה לוחמת בתותחנים ומפקדת הסוללה הראשונה בצה"ל, וכיום עובדת בתעשייה צבאית, נישאה לפני כשלושה חודשים עם בת זוגה, נטע גבע, 33, מעצבת גרפית. השתיים הפכו לכוכבות רשת, אחרי שתמונה שצולמה באקראי במהלך יום צילומי החתונה שלהן – שבה הן נראות צועדות בשמלות כלה לצד זוג חרדי הדוחף עגלת תינוק – פורסמה ברשת.

״הצלם שלנו", משחזרת סויסה, "זיהה את זוג החרדים שפסעו לכיווננו, והוא ידע שאם יתפוס את הרגע, תצא לו תמונה מיוחדת. הוא זיהה את הפוטנציאל של מה שעומד לקרות עוד לפני שהבנו בכלל מה קורה״.

סויסה, שמצהירה כי תעשה "כל מה שצריך על מנת להביא לתודעה של כמה של יותר אנשים את נושא הזוגות החד-מיניים", הבינה את הפוטנציאל בצילום המציג ניגוד חריף, והעלתה אותו ל"סטטוסים מצייצים" (כשעוד היה באוויר). היא רק לא שיערה את ממדי הסערה שיחולל.

***

מבטיהן של סויסה וגבע הצטלבו לראשונה, לפני כשנתיים, על מטוס בדרכה של כל אחת מהן לחופשה ביוון. אך הקשר הזוגי ביניהן נוצר רק חודש וחצי מאוחר יותר במסיבה.  "היינו ביחד חצי שנה עד שנטע הציעה נישואין", מספרת סויסה, "ולאחר שנה וחצי התחתנו".

את ארגון החתונה הפקידו בידי חברת אירועים, בפניה ציינו שהן זוג חד מיני, כדי לקבל רק אולם מתאים.

"לחתונה", היא מספרת, "באו מאות אנשים. במקום רב, חיתנה אותנו החברה הכי טובה; במקום להחליט מי לובשת שמלה, שתינו לבשנו; ובמקום לשבור כוס, הרמנו צ'ייסר לכבוד כולם".

***

סיפור אהבתן הגלוי והפתוח זכה לכיסוי תקשורתי חודשים רבים  לפני החתונה. בינואר 2014 פורסמה עליהן כתבה ב"מאקו", שזכתה לצפיות רבות, לייקים ותגובות. במרץ 2014 הן רואיינו בתכניתו של יוסי סיאס ברדיו fm103. אך הכתבה וראיון הרדיו לא חוללו סערה כמו זו שחולל הצילום מיום החתונה: 24 אלף לייקים, 349 שיתופים וקרוב ל-500 תגובות. לא כולן חיוביות, בלשון המעטה.

"זה היה כיף להיות שוב בכותרות", משחזרת סויסה, "כי קיבלנו המון פרגון וזה חיזק".

פוסט של נטע גבע בפייסבוק
פוסט של נטע גבע בפייסבוק

אבל גם פגע. הצילום גרר עשרות תגובות קשות בנוסח "שתי סוטות", "זה נגד הטבע" ואחרות.

קטע משרשור התגובות הקשות בפייסבוק
קטע משרשור התגובות הקשות בפייסבוק

סויסה לא באמת הופתעה. "ידעתי שאם אעלה כזו תמונה, אז זה מה שיקרה. האנשים האלה פשוט חונכו אחרת, והם לא רגילים למראות כאלה. אני מקווה בשבילם שיפתחו קצת את הראש. לא מדברים כך לבני אנוש, לא משנה אם זה גבר או אשה. אני לא מבינה איך אנשים יכולים לכתוב ולהוציא דברים כאלה מהפה".

גם אם התגובות הקשות היו צפויות, לא היה לבנות הזוג קל להתמודד איתן. "ההורים והחברים  מאוד תמכו בי", מספרת סויסה. "הם אמרו לי לא להתייחס, שהאנשים האלה חשוכים. אבל לרוב קיבלתי תגובות מאוד מפרגנות. מהקהילה הלהט"בית ובכלל".

גם הצלם תמיר ברגיג מרוצה. "לא חלמתי שהתמונה תהיה כל כך מפורסמת ברשת. לא היתה לי הערכה לקהל הרחב שהיה ל'סטטוסים מצייצים'. זה היה כיף להיות חלק ממשהו כזה גדול. קיבלתי המון תגובות מפרגנות".

חני סויסה ונטע גבע. עכשיו חושבות על ילד (צילום: אלבום פרטי)
חני סויסה ונטע גבע. עכשיו חושבות על ילד (צילום: אלבום פרטי)

שלושה חודשים אחרי, הסערה כבר מאחוריהן. הן מתגוררות בחולון, לא שוכחות את התגובות הקשות, אבל כעת הן חושבות על דבר אחר לגמרי: על ילד. בסופו של התהליך הארוך, הן מקוות שיוכלו לצעוד, כמו זוג החרדים בצילום, עם עגלת תינוק, ובלי שאיש ירים גבה. לא, סויסה, לא מתחרטת על פרסום התמונה. לדבריה, תפיץ עוד אחת אם רק תהיה לה הזדמנות.

אין תגיות

סגור לתגובות.